Toto by v žádném případě neměl být soubor příkazů, jak vytvářet vaše(naše) WWW stránky. Tento text jsem psal jako jakýsi balík témat, nad nimiž by se člověk měl při tvorbě WWW stránek zamyslet. Většina z uvedených doporučení je opakováním obecných informací, takže řada z vás zde objeví věci, které jste již použili a přijdou vám samozřejmé. Rozhodně to nemá být kritika stránek na našem serveru, a pokud ano, tak jen těch, za něž se cítím být osobně zodpovědný :-)
Rozsah: Pro hlavní stránky k jednomu tématu (vyučovaný předmět, osoba,..) je doporučený rozsah maximálně pět obrazovek, stránka, kde uživatel v polovině ztratí orientaci, je velmi nepříjemná na prohlížení, raději rozdělit na několik samostatných stránek.
Rámce: Uvážlivě postupovat při návrhu stránek s rámci (frames); berte v potaz menší monitory i rozlišení (někomu se prostě vaše stránka tvořená na 17" monitoru v rozlišení 1280x1024 na monitor nevejde), nebo poskytovat možnost scrollování a změny velikosti jednotlivých rámců (aby se ten člověk dostal na to klíčové tlačítko úplně vpravo na vaší navigační liště, které se mu na jeho monitoru zobrazilo tak 15 cm vpravo mimo jeho obrazovku. Pozor na "přerámcované stránky", někdy je na stránce tolik rámců, že na místo, v němž se zobrazují informace, zbývá méně než čtvrtina obrazovky. Dále je nutno ohlídat si při návrhu cíl, kam se zobrazují odkazy (target), aby stránka po několika kliknutích nedospěla do stavu několika rámců zacyklených v sobě, pokud odkaz vede pryč, je vhodné tento odkaz zobrazit na celé okno, ne do jednoho z vašich podrámců. Některé prohlížeče mívají také u stránek s rámci problémy s tlačítkem Zpět (Back) v historii prohlížení: stránku znají pod URL, jímž byla poprvé zobrazena a nezajíma je, nebo jim není znamo, že se zatím obsah jednotlivých podrámců změnil, takže se při kliknutí na tlačítko Zpět můžete dostat na URL, které předcházelo stránce s rámci a ne na předchozí podrámec. Přes všechna úskalí je třeba říci, že vhodné a soudné použití rámců www stránky zpřehledňuje.
Obrázky: Pracujte opatrně s grafikou: obrázky, které slouží jako dekorace, by měly být co nejméně obtěžující, co do velikosti (člověk pak roste, když čeká, až se mu natáhne něco, co je jen nějaké logo nebo dekorace); pokud jsou použity, uvádět v HTML zdroj. textu jejich dimenze (WIDTH, HEIGHT), ušetříte tím čas uživateli, protože prohlížeč pak ví, jaký prostor si má nechat na obrázek a může během jeho načítání zobrazit zbytek stránky. Jiná věc je u obrázků, které nesou informaci (fotky, grafy,....), tam je vhodné zobrazit zmenšený náhled, s tím, že při kliknutí na něj se zobrazí plná verze (opět šetří čas a nervy prohlížejícího).
Navigace:Všechny stránky by měly mít nějakou možnost, jak se vrátit zpět na předchozí stránku nebo alespoň na některou nadřazenou stránku (stránka oddělení, stránka výuky, stránka katedry, hlavní osobní stránka, ...atd.). Navigaci u stránek, které mají společné téma (např. stránky k vyučovanému předmětu) usnadní navigační lišta, navíc to umožní udělat si představu o hierarchii informací k danému tématu.
Navigace 2: Pokud jsou některé odkazy ve formě obrázků, měly by mít určitě vyplněný parametr alternativního textu (ALT), jenž se zobrazí, pokud se obrázek nenačte. Zároveň by někde na stránce měly být tytéž odkazy v textové podobě (ne každý preferuje obrázky, např. z důvodu úspory času a přenášených dat).
Informace: Na stránkách jednotlivých předmětů by měly být alespoň tyto informace: Název předmětu, rozsah, semestr, způsob ukončení (zápočet, zkouška), přednášející a cvičící a kontakt na ně. Hodí se uvést i stručný obsah předmětu a osnovu (např. ty typické 14-ti řádkové osnovy). Další informace (přednášky, cvičení, literatura, úlohy, atd.) závisí na náplni předmětu a možnostech a ochotě těch, kteří daný předmět připravují.
Autorství: Všechny vytvořené stránky by měly obsahovat datum poslední aktualizace a HLAVNĚ kontakt na autora stránek (nedovedete si představit, jak je ubíjející pro administrátora "odrážet útoky", které se týkají nějaké stránky, s níž nemá on sám nic společného a dokonce ani k ní nemá přístup).
PHP: dynamicky generované stránky jsou velmi dobrá věc, z nedavné zkušenosti pouze jedno upozornění: uvažujte nad PHP skripty, které píšete. Například skript, který neošetřuje validitu proměnných, jež jsou mu předávány jako parametr (zejména zadávanými přímo v URL - např. skript.php3?soubor=mujadresar/soubor.html, což se objeví i v adrese na lince Adresa(Location) prohlížeče), umožňuje, aby si řada všetečků vyzkoušela, co se stane, když ty parametry v adrese změní. Tím se otevírá možná díra pro útok na server (viz například článek http://www.underground.cz/674). Proto je nutno ošetřit, aby parametry neumožňovaly skriptu činit to, co činit nemá.
Účel x prostředky: Tento bod je spíše taková úvaha. V současnosti, kdy existuje řada "prostředí" pro tvorbu WWW (html, php, java, asp, flash,....), se řada lidí snaží, aby jejich stránky šly s dobou za každou cenu a byly co nejbarevnější, nejakčnější, nejinteraktivnější a další nej. Většina z nich pak zapomíná na jeden z hlavních účelů stránek: informovat (aspoň podle mého by to měl být jeden z hlavních účelů - neberme nyní v potaz stránky, co mají uživatele pobavit nebo donutit, aby se podíval tam, kam se původně dívat nechtěl). Proto raději preferuji stránku graficky chudší, ale informačně hutnou. většina stránek na našem serveru je z kategorie informujících, takže by měly informačně hutné být. Pokud budou i poutavě graficky zpracovány, jejich účinek se tím znásobí, ale znásobená nula je stále nula. Na druhou stranu, graficky poutavá stránka přitáhne více uživatelů. Kompromis si musí každý najít nejspíš sám.